domingo, 26 de enero de 2014

GANADORES A LOS 56TH GRAMMY AWARDS, 2014

La Academia de la Grabación ha dado su veredicto, este año más que otros se ha escuchado decir "Thank you Academy" emulando la memorial frase al recibir el Oscar, y es que los Grammys también son los Premios de la Academia, pero de la música que no es lo mismo que el cine. Ay si, que sorpresa! No? Pongámonos serios, la noche estuvo lleno de presentaciones, 21 para ser exactos. Quedará para la posteridad Lorde con "Royals" Beyoncé, Katy Perry, los dos miembros vivientes de The Beatles (sobra decir sus nombres) y muchos más. Este Año, los performances en vivo causaron más expectación que saber los ganadores; algo curioso al saber que Lady Gaga no se presentaría este año. La noche estuvo llena de reconocimientos y momentos memorables, pero vaya que para mi muchos se quedaron en el Pre-Telecast ya una prioridad oficial a la hora de ver todos los Ganadores y performances de segunda mano que se presentan allí, que no por eso son menos, bla,bla,bla. Ahora si aquí esta la Lista Completa de los Ganadores a la 56 Entrega de los Premios de la Academia de la Grabación, los GRAMMYs.

1. RECORD OF THE YEAR


WINNER

Get Lucky

Daft Punk Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers
Thomas Bangalter & Guy-Manuel De Homem-Christo, producers; Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner, engineers/mixers; Antoine "Chab" Chabert & Bob Ludwig, mastering engineers
Track from: Random Access Memories
Label: Columbia Records

2. ALBUM OF THE YEAR


WINNER

Random Access Memories

Daft Punk
Julian Casablancas, DJ Falcon, Todd Edwards, Chilly Gonzales, Giorgio Moroder, Panda Bear, Nile Rodgers, Paul Williams & Pharrell Williams, featured artists; Thomas Bangalter, Julian Casablancas, Guy-Manuel De Homem-Christo, DJ Falcon & Todd Edwards, producers; Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta, Guillaume Le Braz & Daniel Lerner, engineers/mixers; Antoine "Chab" Chabert & Bob Ludwig, mastering engineers
Label: Columbia Records

3. SONG OF THE YEAR


WINNER

Royals

Joel Little & Ella Yelich O'Connor, songwriters (Lorde)
Track from: Pure Heroine
Label: Universal Music; Publishers: Copyright Control/Sony ATV

4. BEST NEW ARTIST

5. BEST POP SOLO PERFORMANCE


WINNER

Royals

Lorde
Track from: Pure Heroine
Label: Universal Republic

6. BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE


WINNER

Get Lucky

Daft Punk Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers
Track from: Random Access Memories
Label: Columbia Records

7. BEST POP INSTRUMENTAL ALBUM


WINNER

Steppin' Out

Herb Alpert
Label: Shout! Factory

8. BEST POP VOCAL ALBUM


WINNER

Unorthodox Jukebox

Bruno Mars
Label: Atlantic

9. BEST DANCE RECORDING


WINNER

Clarity

Zedd Featuring Foxes
Zedd, producer; Zedd, mixer
Track from: Clarity
Label: Interscope Records

10. BEST DANCE/ELECTRONICA ALBUM


WINNER

Random Access Memories

Daft Punk
Label: Columbia Records

11. BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM


WINNER

To Be Loved

Michael Bublé
Label: 143/Reprise

12. BEST ROCK PERFORMANCE


WINNER

Radioactive

Imagine Dragons
Track from: Night Visions
Label: Kidinakorner/ Interscope

13. BEST METAL PERFORMANCE


WINNER

God Is Dead?

Black Sabbath
Track from: 13
Label: Vertigo/Republic

14. BEST ROCK SONG


WINNER

Cut Me Some Slack

Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear, songwriters (Paul McCartney, Dave Grohl, Krist Novoselic, Pat Smear)
Track from: Sound City - Real To Reel
Label: RCA Records / Roswell Records; Publishers: MPL Communications, Inc./M.J.-Twelve Music/Murky Slough Music/Kobalt Music/Ruthensmear Music/Bug Music

15. BEST ROCK ALBUM


WINNER

Celebration Day

Led Zeppelin
Label: Swan Song/Atlantic

16. BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM


WINNER

Modern Vampires Of The City

Vampire Weekend
Label: XL Recordings

17. BEST R&B PERFORMANCE


WINNER

Something

Snarky Puppy With Lalah Hathaway
Track from: Family Dinner Volume One
Label: Ropeadope Records

18. BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE


WINNER

Please Come Home

Gary Clark Jr.
Track from: Blak And Blu
Label: Warner Bros Records

19. BEST R&B SONG


WINNER

Pusher Love Girl

James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake)
Track from: The 20/20 Experience - The Complete Experience
Label: RCA Records; Publishers: Tennman Tunes/Universal Music- Z - Tunes/Virginia Beach Music/WB Music Corp./Jerome Harmon Publishing/Warner-Chappell Music, Inc./James Fauntleroy Music/Almo Music

20. BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM


WINNER

Unapologetic

Rihanna
Label: Def Jam Records

21. BEST R&B ALBUM


WINNER

Girl On Fire

Alicia Keys
Label: RCA Records

22. BEST RAP PERFORMANCE


WINNER

Thrift Shop

Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz
Track from: The Heist
Label: Macklemore & Ryan Lewis LLC

23. BEST RAP/SUNG COLLABORATION


WINNER

Holy Grail

Jay Z Featuring Justin Timberlake
Track from: Magna Carta...Holy Grail
Label: Roc Nation

24. BEST RAP SONG


WINNER

Thrift Shop

Ben Haggerty & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz)
Track from: The Heist
Label: Macklemore & Ryan Lewis LLC; Publishers: Macklemore Publishing/Ryan Lewis Publishing

25. BEST RAP ALBUM


WINNER

The Heist

Macklemore & Ryan Lewis
Label: Macklemore & Ryan Lewis LLC

26. BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE


WINNER

Wagon Wheel

Darius Rucker
Track from: True Believers
Label: Capitol Records Nashville

27. BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE


WINNER

From This Valley

The Civil Wars
Track from: The Civil Wars
Label: Sensibility Recordings / Columbia Records

28. BEST COUNTRY SONG


WINNER

Merry Go 'Round

Shane McAnally, Kacey Musgraves & Josh Osborne, songwriters (Kacey Musgraves)
Track from: Same Trailer Different Park
Label: Mercury Records

29. BEST COUNTRY ALBUM


WINNER

Same Trailer Different Park

Kacey Musgraves
Label: Mercury Records

30. BEST NEW AGE ALBUM


WINNER

Love's River

Laura Sullivan
Label: Sentient Spirit Records

31. BEST IMPROVISED JAZZ SOLO


WINNER

Orbits

Wayne Shorter, soloist
Track from: Without A Net (The Wayne Shorter Quartet)
Label: Blue Note Records

32. BEST JAZZ VOCAL ALBUM


WINNER

Liquid Spirit

Gregory Porter
Label: Blue Note Records

33. BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM


WINNER

Money Jungle: Provocative In Blue

Terri Lyne Carrington
Label: Concord Jazz

34. BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM


WINNER

Night In Calisia

Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio & Kalisz Philharmonic
Label: Summit Records

35. BEST LATIN JAZZ ALBUM


WINNER

Song For Maura

Paquito D'Rivera And Trio Corrente
Label: Sunnyside Records/Paquito Records

36. BEST GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE


WINNER

Break Every Chain [Live]

Tasha Cobbs
Track from: Grace [Live]
Label: EMI Gospel/ Motown Gospel

37. BEST GOSPEL SONG


WINNER

If He Did It Before... Same God [Live]

Tye Tribbett, songwriter (Tye Tribbett)
Track from: Greater Than [Live]
Label: Motown Gospel; Publisher: Everything Fresh Entertainment LLC

38. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC SONG


WINNER

Overcomer

David Garcia, Ben Glover & Christopher Stevens, songwriters (Mandisa)
Track from: Overcomer
Label: Sparrow Records; Publishers: Ariose Music/9T One Songs/Meaux Mercy/LarryDavid Music/Capitol CMG Publishing/Universal Music - Brentwood Benson Publishing/D Soul Music

39. BEST GOSPEL ALBUM


WINNER

Greater Than [Live]

Tye Tribbett
Label: Motown Gospel

40. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM


WINNER

Overcomer

Mandisa
Label: Sparrow Records

41. BEST LATIN POP ALBUM


WINNER

Vida

Draco Rosa
Label: Sony Music Latin

42. BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM


WINNER

Treinta Días

La Santa Cecilia
Label: Universal Music Latino Y Arju Productions, Inc.

43. BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)


WINNER

A Mi Manera

Mariachi Divas De Cindy Shea
Label: East Side Records/Shea Records

44. BEST TROPICAL LATIN ALBUM


WINNER

Pacific Mambo Orchestra

Pacific Mambo Orchestra
Label: Tumalanmusic / Stefrecords

45. BEST AMERICAN ROOTS SONG


WINNER

Love Has Come For You

Edie Brickell & Steve Martin, songwriters (Steve Martin & Edie Brickell)
Track from: Love Has Come For You
Label: Rounder; Publishers: LA Films Music/Brick Elephant Music

46. BEST AMERICANA ALBUM


WINNER

Old Yellow Moon

Emmylou Harris & Rodney Crowell
Label: Nonesuch Records

47. BEST BLUEGRASS ALBUM


WINNER

The Streets Of Baltimore

Del McCoury Band
Label: McCoury Music

48. BEST BLUES ALBUM


WINNER

Get Up!

Ben Harper With Charlie Musselwhite
Label: Stax

49. BEST FOLK ALBUM


WINNER

My Favorite Picture Of You

Guy Clark
Label: Dualtone

50. BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM


WINNER

Dockside Sessions

Terrance Simien & The Zydeco Experience
Label: Musicmatters Records

51. BEST REGGAE ALBUM


WINNER

Ziggy Marley In Concert

Ziggy Marley
Label: Tuff Gong Worldwide

52. BEST WORLD MUSIC ALBUM


TIE

Savor Flamenco

Gipsy Kings
Label: Knitting Factory Records

TIE

Live: Singing For Peace Around The World

Ladysmith Black Mambazo
Label: Ladysmith Black Mambazo

53. BEST CHILDREN'S ALBUM


WINNER

Throw A Penny In The Wishing Well

Jennifer Gasoi
Label: Sparkling Productions

54. BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)


WINNER

America Again: Re-becoming The Greatness We Never Weren't

Stephen Colbert
Label: Hachette Audio

55. BEST COMEDY ALBUM


WINNER

Calm Down Gurrl

Kathy Griffin
Label: Back Lot Music

56. BEST MUSICAL THEATER ALBUM


WINNER

Kinky Boots

Billy Porter & Stark Sands, principal soloists; Sammy James Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman, producers; Cyndi Lauper, composer & lyricist (Original Broadway Cast With Stark Sands, Billy Porter & Others)
Label: Masterworks Broadway

57. BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA


WINNER

Sound City: Real To Reel

Butch Vig, compilation producer
Label: RCA Records/Roswell Records

58. BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA


WINNER

Skyfall

Thomas Newman, composer
Label: Sony Classical

59. BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA


WINNER

Skyfall

Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)
Track from: Skyfall
Label: Columbia Records/ XL Recordings; Publishers: Universal Music Publishing Ltd./EMI Music Publishing Ltd.

60. BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION


WINNER

Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra

Clare Fischer, composer (The Clare Fischer Orchestra)
Label: Clavo Records

61. BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT


WINNER

On Green Dolphin Street

Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
Label: Telarc International

62. BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT ACCOMPANYING VOCALIST(S)


WINNER

Swing Low

Gil Goldstein, arranger (Bobby McFerrin & Esperanza Spalding)
Label: Masterworks

63. BEST RECORDING PACKAGE


WINNER

Long Night Moon

Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
Label: No Big Deal Records

64. BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE


WINNER

Wings Over America (Deluxe Edition)

Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney And Wings)
Label: Hear Music

65. BEST ALBUM NOTES


WINNER

Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded)

Neil Tesser, album notes writer (John Coltrane)
Label: Pablo/Concord Music Group

66. BEST HISTORICAL ALBUM


TIE

Charlie Is My Darling - Ireland 1965

Teri Landi, Andrew Loog Oldham & Steve Rosenthal, compilation producers; Bob Ludwig, mastering engineer (The Rolling Stones)
Label: ABKCO

TIE

The Complete Sussex And Columbia Albums

Leo Sacks, compilation producer; Joseph M. Palmaccio, Tom Ruff & Mark Wilder, mastering engineers (Bill Withers)
Label: Columbia/Legacy Recordings

67. BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL


WINNER

Random Access Memories

Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner, engineers; Antoine "Chab" Chabert, Bob Ludwig, mastering engineers (Daft Punk)
Label: Columbia Records

68. PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL


WINNER

Pharrell Williams

• BBC (Jay Z) (T) • Blurred Lines (Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell) (S) • Happy (Pharrell Williams) (T) • I Can't Describe (The Way I Feel) (Jennifer Hudson Featuring T.I.) (S) • Nuclear (Destiny's Child) (T) • Oceans (Jay Z Featuring Frank Ocean) (T) • Reach Out Richard (Mayer Hawthorne) (T) • The Stars Are Ours (Mayer Hawthorne) (T)

69. BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL


WINNER

Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix)

Cedric Gervais, remixer (Lana Del Rey)
Label: Interscope/Polydor UK

70. BEST SURROUND SOUND ALBUM


WINNER

Live Kisses

Al Schmitt, surround mix engineer; Tommy LiPuma, surround producer (Paul McCartney)
Label: Eagle Rock Entertainment

71. BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL


WINNER

Winter Morning Walks

David Frost, Brian Losch & Tim Martyn, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Label: ArtistShare

72. PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL


WINNER

David Frost

• Andres: Home Stretch (Timo Andres, Andrew Cyr & Metropolis Ensemble) • Angel Heart, A Music Storybook (Matt Haimovitz & Uccello) • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 2 (Jonathan Biss) • Ben-Haim: Chamber Works (ARC Ensemble) • Celebrating The American Spirit (Judith Clurman & Essential Voices USA) • Elgar: Enigma Variations; Vaughan Williams: The Wasps; Greensleeves (Michael Stern & Kansas City Symphony) • Guilty Pleasures (Renée Fleming, Sebastian Lang-Lessing & Philharmonia Orchestra) • Verdi: Otello (Riccardo Muti, Aleksandrs Antonenko, Krassimira Stoyanova, Carlo Guelfi, Chicago Symphony Chorus & Chicago Symphony Orchestra) • Winter Morning Walks (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)

73. BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE


WINNER

Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4

Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Label: BIS Records

74. BEST OPERA RECORDING


WINNER

Adès: The Tempest

Thomas Adès, conductor; Simon Keenlyside, Isabel Leonard, Audrey Luna & Alan Oke; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Label: Deutsche Grammophon

75. BEST CHORAL PERFORMANCE


WINNER

Pärt: Adam's Lament

Tõnu Kaljuste, conductor (Tui Hirv & Rainer Vilu; Estonian Philharmonic Chamber Choir; Sinfonietta Riga & Tallinn Chamber Orchestra; Latvian Radio Choir & Vox Clamantis)
Label: ECM New Series

76. BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE


WINNER

Roomful Of Teeth

Brad Wells & Roomful Of Teeth
Label: New Amsterdam Records

77. BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO


WINNER

Corigliano: Conjurer - Concerto For Percussionist & String Orchestra

Evelyn Glennie; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
Track from: Corigliano: Conjurer; Vocalise
Label: Naxos

78. BEST CLASSICAL VOCAL SOLO


WINNER

Winter Morning Walks

Dawn Upshaw (Maria Schneider; Jay Anderson, Frank Kimbrough & Scott Robinson; Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Label: ArtistShare

79. BEST CLASSICAL COMPENDIUM


WINNER

Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik

Christoph Eschenbach, conductor
Label: Ondine

80. BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION


WINNER

Schneider, Maria: Winter Morning Walks

Maria Schneider, composer (Dawn Upshaw, Jay Anderson, Frank Kimbrough, Scott Robinson & Australian Chamber Orchestra)
Track from: Winter Morning Walks
Label: ArtistShare

81. BEST MUSIC VIDEO


WINNER

Suit & Tie

Justin Timberlake Featuring Jay Z
David Fincher, video director; Timory King, video producer
Label: RCA Records

82. BEST MUSIC FILM


WINNER

Live Kisses

Paul McCartney
Jonas Åkerlund, video director; Violaine Etienne, Aron Levine & Scott Rodger, video producers
Label: Eagle Rock Entertainment






Contador Iniciado Abril 13 del 2013, luego de superar mas de 50,000 visitas

Flag Counter